Αναπτυξιακό τουρνουά για Εθνικές ομάδες Παίδων διοργανώνει η ΚΟΠ σε συνεργασία με την UEFA από τις 26 μέχρι τις 30 Απριλίου στην Κύπρο.

Στο τουρνουά θα συμμετάσχουν οι Εθνικές ομάδες Παίδων της Κύπρου, της Αλβανίας, της Ουαλίας και του Σαν Μαρίνο με ποδοσφαιριστές που γεννήθηκαν το 2001.

Οι πέντε από τους έξι αγώνες του τουρνουά θα γίνουν στο Στάδιο «Τάσος Μάρκου» στο Παραλίμνι και ένας αγώνας θα γίνει στο Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπας.

Τα αναπτυξιακά τουρνουά είναι διοργανώσεις στις οποίες η UEFA δίνει πολύ μεγάλη σημασία, επιβλέποντας τους αγώνες και δίνοντας κατευθυντήριες γραμμές ακόμη και για τον χρόνο συμμετοχής των ποδοσφαιριστών στους αγώνες. 

Ο προπονητής της Εθνικής μας ομάδας των Παίδων Γιάννος Οκκάς επέλεξε για την αποστολή του τουρνουά τους ακόλουθους ποδοσφαιριστές:

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ: Ραφαήλ Μάμας, Χρίστος Τρύφωνος, Παναγιώτης Θεοδώρου
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ: Μιχάλης Κωνσταντινίδης, Δημήτρης Αβραάμ, Νικόλας Κωνσταντίνου
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ: Δανιήλ Παρούτης
ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ: Γιώργος Ναούμ, Θεόδωρος Παπαπαναγιώτου                                         
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ: Λεωνίδας Σαββίδης
Ε.Ν.ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ελευθέριος Φλουρής
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: Σάββας Νικολάου, Χριστόφορος Τσολάκης, Θεόδωρος Αντρονίκου
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ: Θωμάς Νικολάου, Λευτέρης Χατζηκωνσταντή              
Ομόνοια Λευκωσίας: Ανδρόνικος Κακουλλής, Παναγιώτης Γεωργίου
ΠΑΦΟΣ F.C: Κυριάκος Αντωνίου
CAVIGAL NICE: Ιάκωβος Σαββίδης
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Τρίτη, 25 Απριλίου
Συγκέντρωση Προπονητικής Ομάδας και Ποδοσφαιριστών στο ξενοδοχείο New Famagusta στη Αγία Νάπα στις 14:00 / Προπόνηση 17:00 - 18:30
Τετάρτη, 26 Απριλίου
1ος αγώνας: ΚΥΠΡΟΣ - ΟΥΑΛΙΑ στις 11:00 / Παραλίμνι ΤΑΣΟΣ ΜΑΡΚΟΥ
Παρασκευή, 28 Απριλίου
2ος αγώνας: ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ - ΚΥΠΡΟΣ στις 11:00 / Παραλίμνι ΤΑΣΟΣ ΜΑΡΚΟΥ
Κυριακή, 30 Απριλίου
3ος αγώνας: ΚΥΠΡΟΣ - ΑΛΒΑΝΙΑ στις 10:00 / Παραλίμνι ΤΑΣΟΣ ΜΑΡΚΟΥ
Αναχωρήσεις για Αγία Νάπα την Τρίτη, 25 Απριλίου
Αναχώρηση από Πάφο: Παφιακό Στάδιο, ώρα 11:30
Αναχώρηση από Λάρνακα: Ταξί ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ, ώρα 13:15
Αναχώρηση από Λεμεσό: Τσίρειο Στάδιο, ώρα 12:30
Αναχώρηση από Λευκωσία: Στάδιο ΓΣΠ (Allegra), ώρα 21:30
Το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων:

26 Απριλίου
11:00 «Τάσος Μάρκου»: Κύπρος – Ουαλία
16:00 «Τάσος Μάρκου» Αλβανία – Σαν Μαρίνο
28 Απριλίου
11:00 «Τάσος Μάρκου»: Σαν Μαρίνο - Κύπρος
16:00 «Τάσος Μάρκου»: Ουαλία – Αλβανία
30 Απριλίου 
10:00 «Τάσος Μάρκου»: Κύπρος - Αλβανία
11:00 Στάδιο Αγίας Νάπας: Ουαλία - Σαν Μαρίνο

Απο την ιστοσελίδα της ΚΟΠ