Ολοκληρώθηκε σήμερα η 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Ισόπαλο το ντέρμπι στο Τσίρειο, ισοπαλία και στην Πάφο, νίκη του ΑΠΟΕΛ και μόνη της στην κορυφή η ΑΕΚ.

Μετά το νικηφόρο εντός έδρας 2-0 επί της Νέας Σαλαμίνας η ΑΕΚ έφτασε στους 40 βαθμούς και οδηγεί την κούρσα.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Τομάς στο 28' και στο 54' ο Ακοράν διαμόρφωσε το 2-0.

**Στο Στάδιο ΓΣΠ το ΑΠΟΕΛ επικράτησε του Άρη με 5-2 και έφτασε στους 36 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με πέναλτι του Μοράις και στο 24' με δυνατό βολέ ο Nκολόκ ισοφάρισε σε 1-1 για τον Άρη.

Το ΑΠΟΕΛ πήρε ξανά προβάδισμα με κεφαλιά του Ντε Καμάργκο στο 29ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκ νέου με τον Ιονίτα στο 35' και δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κεφαλιά του Μαραγκουδάκη σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του ΑΠΟΕΛ.

Στο 46ο λεπτό ο Ντε Καμάργκο έβαλα μπροστά (3-2) το ΑΠΟΕΛ και στο 55ο λεπτό μακρινό σουτ του Εμπεσίλιο σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Άρη. Στο 69ο με πέναλτι ο Μοράις ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-2 για το ΑΠΟΕΛ και στο 82' ο Εμπεσίλιο διαμόρφωσε το 5-2.

**Στο Τσίρειο Στάδιο το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής έληξε ισόπαλο 1-1.

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με τον Ζελάγια στο 49ο λεπτό και η ΑΕΛ ισοφάρισε στο 87' με τον Αρουαμπαρένα.

Μετά την ισοπαλία ο Απόλλωνας έφτασε στους 35 βαθμούς και η ΑΕΛ στους 30 βαθμούς.

**Στην Πάφο η τοπική ομάδα έμεινε στο 1-1 με τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 72ο λεπτό με τον Γκουλόν και οι φιλοξενούμενοι πήραν τον πολύτιμο βαθμό με γκολ του Πουγιούκκα στο 86ο λεπτό.