Νέα σεζόν, ίδια προβλήματα. Η Λίβερπουλ ήταν πολύ κακή στο πρώτο μέρος, βελτιωμένη στην επανάληψη, απέδειξε ότι μπορεί να σκοράρει για πλάκα, αλλά και να δεχθεί γκολ για πλάκα.

Έτσι, έκανε την ανατροπή (3-2), είχε τον έλεγχο, άλλα έμεινε στο 3-3 με την Γουότφορντ του Μάρκο Σίλβα στην πρεμιέρα, όταν στο 4’ των καθυστερήσεων, δέχθηκε δεύτερο γκολ από κόρνερ, με τον Μπρίτος να σκοράρει πιθανότατα από θέση οφσάιντ.

Πρεμιέρα... εφιαλτική για την Τσέλσι και τον Αντόνιο Κόντε, αφού ηττήθηκε στο Στάμφορντ Μπριτζ από τη Μπέρνλι με 3-2.

Για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Premier League δέχθηκε εντός τρία γκολ στο α' ημίχρονο, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες.

Παράλληλα, έγινε η μοναδική πρωταθλήτρια που μάζεψε από την εστία της τρεις φορές τη μπάλα σε πρεμιέρα. Ο Μοράτα σκόραρε, αλλά δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει την εικόνα της αναμέτρησης.