Ανεβάζοντας στροφές στο τελευταίο 25λεπτο η ΑΕΚ συνέτριψε τον Άρη με 4-1 στον τελευταίο χρονικά αγώνα του Σαββάτου για την 20η αγωνιστική και ανέβηκε έστω και προσωρινά μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Ο Άρης ήταν αυτός που προηγήθηκε με τον Αντρέα Φράγκο στο 25’. Ωστόσο η ΑΕΚ με τον Φλοριάν Τολμές στο 44’ κατάφερε να ισοφαρίσει θέτοντας και πάλι υπό τον έλεγχο της τον αγώνα.

Στο β’ ημίχρονο η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άντεξε μέχρι το 68’ όταν ο Νταβίντ Καταλά έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ. Η συνέχεια ανήκε στον Φλοριάν Τολμές ο οποίος με ακόμη δύο γκολ στο 75’ και 86’ πέτυχε χατ-τρικ διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 για την ΑΕΚ η οποία επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής από την Ανόρθωση.

Νίκη που φέρνει την ομάδα της Λάρνακας στην κορυφή της βαθμολογίας με 43 βαθμούς. Αντίθετα ο Άρης έμεινε στα χαμηλά και στην προτελευταία θέση με 13 βαθμούς.